Jaņa Rozentāla Mākslas Skola

3rd workshop of Leonardo da Vinci partnership project in Gubbio, Italy

comenius-llp-logo-jpg    krasains_lv

Laika posmā no 28.09.-07.10.2012. 4 JRRMV studentes: A.Klimkāne, I.Ziemele, L.E.Rukšāne, L.Ceple ar skolotājām V.Jurjāni, I.Siliņu, projektu vadītāju I.Piņķi un JRRMV vecāko lietvedi S.Sālijumu piedalījās projekta 3.radošā darbnīca Itālijā, Gubbio pilsētā par tēmu – keramika, majolika, ko organizēja Itālijas mākslas skola – Instiuto di Istruzione  Superiore G.Mazzatinti, Liceo Artistico.

JRRMV vecākās lietvedes S.Sālijumas radošās darbnīcas apraksts:

29.09.2012.

Ekskursija pa Gubbio – mazo pilsētiņu, kas mīļi piekļaujas Apenīnu kalnu nogāzēm. Iepazinām Gubbio vēsturi, arhitektūru un mākslu. Apmeklējām Senās majolikas muzeju, kurā iepazināmies ar majolikas attīstību un tehniku. Vērojām „Flagwavers” priekšnesumu, kurā bungu un trompešu pavadībā vīri nacionālos tērpos rādīja trikus ar karogiem. Pēcpusdienā ģeogrāfiski ģeoloģiska ekskursija Apenīnu kalnos. Garšīgas pusdienas, kurās eksperimentējot ar mūsu vēderu ietilpību, iepazinām itāļu ēšanas paražas.

30.09.2012.

Brauciens uz pilsētiņu Urbīno (Urbino) – pils, muzejs, gleznotāja Rafaela māja. Atpakaļceļā uz Gubbio apmeklējām vietējo HESu, zilganzaļā kalnu upe Apenīnu apskāvienos.

01.10.2012.

Sākās darbs radošajās darbnīcās. Abborchiato tehnikas (reljefa veidošana uz keramikas virsmām) mācīšanās kolorītās skolotājas Annasritas vadībā. Pastaiga pa Gubbio – konsulu pils (Palazzo dei Consoli), hercogu pils (Palazzo Ducale). Skats uz Gubbio no augšas. Ciemošanās dārzā, kas atrodas uz terases starp dažāda līmeņa Gubbio ieliņām, viesmīlīgais itāļu dārznieks stāstīja par savu nodarbošanos un cienāja mūs ar mājas vīnu un tomātiem. Vakariņas pie itāļu ģimenes, kas dzīvo baznīcas mājā un veic dažādus labus darbus.

02.10.2012.

Skolas Istituto d’Istruzione superiore “G. Mazzatinti” apskate. Šķīvju apgleznošana. Pacelšanās būrīti uz Ingino kalna virsotni un Gubbio patrona Saint Ubaldo bazilikas apmeklējums. No projektu koordinatores Antonellas stāstītā, lasītā un video redzētā iepazinām ikgadējos Gubbio svētkus – 15. maija CERI maratonu. Citādāks skats uz Gubbio no augšas. Dabas baudījums.

03.10.2012.

Brauciens pa serpentīniem uz Perudžu (Perugia), pārbaudījums mūsu vestibulārai sistēmai. Apmeklējām Umbrijas Nacionālo Arheoloģijas muzeju, kurā iepazinām etrusku mākslu un romiešu kultūras pieminekļus, Fontana Maggiore strūklaku un Umbrijas Nacionālo galeriju, kurā bija apskatāmas krāšņās itāļu mākslinieku altārgleznas un svētbildes. Atpakaļceļā serpentīni galvā un vēderā. Allor!

04.10.2012.

Diena Gubbio. Pēcpusdienā pastaiga Ranghiasci parkā, itāļu studentes Emmas vijoles spēle. Saint Ubaldo mielasts ar pieciem ēdieniem. Interesantie igauņi.

05.10.2012.

Ceļojums uz Asīzi (Assisi). Skaista, saulaina diena un skaista, saulaina pilsēta Asīze. Mūsu ierašanās sakrita ar ikgadējiem Sv. Franciska svētkiem, pilsētiņā bija daudz ciemiņu, liela tirgošanās un pats Itālijas prezidents. Apmeklējām Sv. Franciska baziliku – Lejas baznīca, kurā mājo jūtams miers un garīgums; Augšas baznīcu, kurā apskatāmas slavenās Džotto freskas. Ceļš uz Asīzes virsotni Rocca Maggiore cietoksni. Brīnišķīgs skats uz Asīzi un tās apkārtni.

06.10.2012.

Mūsu radošo darbu izstādes atklāšana. Atvadas no Gubbio.

07.10.2012.

Agrā rīta stundā ceļš no Gubbio uz Romu ar ātrvilcienu. Pēc trīs stundu brauciena mierīgā Gubbio idille strauji tiek nomainīta ar lielpilsētai raksturīgo troksni, krāsainību cilvēkos un vidē. Pēc iekārtošanās hostelī, kuru vada rumāniešu izcelsmes pārvaldniece (interesanta sieviete), devāmies baudīt un sajust Romu. No mūsu divu dienu kompanjona autobusa jumta mēģinājām apjaust Romu – skatoties, klausoties un sajūtot (vēju matos). Redzējām Santa Maria Maggiore baznīcu, Kolizeju, Romas forumu, Sv. Pētera katedrāli, Viktora Emanuela II pieminekli, Trevi strūklaku u.c. arhitektūras un kultūras vēstures pieminekļus. Amizanti foto ar gladiatoru. Naksnīgā Roma.

08.10.2012.

Otrā diena Romā. Brīnišķīgs laiks – saule, zilas debesis. Romas izpētes turpinājums, kas sākās ar pastaigu pa Sv. Pētera laukumu, apskatījām slavenās Spāņu kāpnēs, Panteonu un daudzus citus apskates objektus (paldies kājiņām, kas izturēja). Iepriecināja mazās ieliņas ar smalkajiem “butiku” skatlogiem, mirdzošā itāļu mode veikalos un ārpus tiem, un dāmas, kurām patīk pucēties.

09.10.2012.

Mājupceļš.

L.E.Rukšāne par piedzīvoto Itālijā:

„Bijām Itālijā, kur devāmies mācīties majoliku. Atceros sauli un mazos, sarkanos tomātiņus. Mākslinieki, keramikas mazāk, bet pati Itālija ļoti piesātināti. Kalni, kulinārija, mūri, pilsēta, smaidīgi cilvēki un rozmarīns savvaļā… Tā skaisti un cēli.

Brauciena laikā Itālija parādīja sevi visā tās steriotipiskajā košumā. Kalna pakājē celtā, viduslaiku pilsēta Gubbio, Asīzes svētie mūri, Urbīno – Rafaela dzimtene un Perudža ar apbrīnojamo renesanses laika mākslas muzeju. Visapkārt raibi dakstiņu jumti un zilas augstieņu ainavas. Ūsaini vīri uz ielām spēlē kārtis un petangu. Sieviešu balsis plūst caur virtuvju plaši atvērtajiem logiem. Sestdienas vakaru uzdzīve kontrastējoši mijas ar svētdienas baznīcas apmeklējumiem. Jautri, trokšņaini bērni un sešas maltītes vienā ēdienreizē. Skaļa ģimeniska kopā būšana un sirsnība vislabāk raksturo provinciālo Itāliju.

Projekta ietvaros arī strādājām. Pa dienu muzejā aplūkojām fantastiskus keramikas piemērus, bet nākamās dienas rītā darbnīcā mācījāmies vecmeistaru tehnikas. Skolotāji, ar savas tautas keramikas tradīcijām lepojoties, rūpīgi stāstīja un ierādīja. Pēc tam, mēs paši, kā mācēdami un ko mācēdami mēģinājām radīt. Tagad mājās Ziemassvētku rauši gulēs pašas apgleznotā bļodā, kur apvienots gan Itālijas sentiments, gan latviešu tautas gars.

Atgriežoties Latvijā jutos bagātāka. Emocijas un pieredze mani nav atstājušas, un es turpinu atskatīties uz šo ceļojumu ar sajūsmu.”

 

Ingūnas Ziemeles video „TIA Italy”:

http://www.youtube.com/watch?v=xZiv1ugtXaY

 

Plašāka informāciju par radošo darbnīcu Itālijā projekta mājaslapā:

http://vefir.multimedia.is/tia/?page_id=1175