Jaņa Rozentāla Mākslas Skola

PIKC NMV JRMS audzēkņu darbu izstāde “Brīvība”

 

 

Piektdien, 13.janvārī plkst.14.00 1991.gada barikāžu muzeja izstāžu zālē tiks atklāta Jaņa Rozentāla Mākslas skolas (JRMS) audzēkņu darbu izstāde “Brīvība”.

“Brīvība ir iespēja rīkoties, kā vēlos. Tā ir spēja teikt „es” un nebaidīties, ka tas būs nepareizi. Brīvības sajūta ir kā privilēģija. Ne katram tā tiek dota. Un tomēr tie, kam tā pieder, nespēj to novērtēt, izprast līdz galam tās būtību. Jā, bet kāda tad ir tās būtība? Vai tā ir vajadzīga? Vai es gribu būt brīva? Laikam jāsaka, ka gribu gan, taču brīvība nāk ar atbildību. Atbildība tiek izprasta kā pienākums pret sevi, apkārtējiem. Tas ir kā solījums, ko nedrīkst lauzt. Vai tad tas neierobežo? Pazūd jau tā brīvības garša, maz pamazām, līdz tās vairs nav… Un tad jāsāk domāt par vajadzību, nepieciešamību pēc tās. Sāk pietrūkt brīvības, lai arī tā līdz galam nav izgaršota. Tālāk noris cīņa ar sevi, ar vēlmēm un vajadzībām. Rodas pretruna starp sirdi plosošām emocijām un nomācošām, šķietami nesvarīgām ikdienas realitātēm, kas liek sadalīties pa šķiedrai vien. Un kā vienmēr ir jāizdara izvēle, taču tai jābūt tādai, kas visu nostādīs zināmā kompromisā, līdzsvarā. Un atkal jādomā… Un tā vienmēr. Tā vien šķiet, ka jau pietiek domāt un izsvērt kaut kādas mistiskas atziņas no tukša gaisa. To taču jau ir tik daudz, ka neredzu jēgu censties izprast brīvības kontekstu ar dzīvi. Vai nu brīvība ir, vai arī nav. Tik vienkārša atbilde pēc tik sarežģīta secinājumu jūkļa.” Tā brīvību raksturo JRMS 2.kursa audzēkne Dace Ignatova.

JRMS audzēkņu radošo darbu izstāde tapusi 2016./2017. gadu mijā, domājot par Brīvības jēdziena visdažādākajām nozīmēm un formām mūsdienu realitātes apstākļos. Lielākā izstādes darbu daļa pieder JRMS 2.kursa audzēkņiem, daži autori pārstāv 3. un 4.kursu. Šī ir otrā JRMS audzēkņu darbu izstāde 1991.gada barikāžu muzejā, iepriekšējā ar tādu pašu nosaukumu notika 2009.gadā.

Tik dažādi var saprast šo jēdzienu. Brīvību dod zināšanas. Nebaidīties lēkt, jo zini, ka izpeldēsi, pieķersies zaram, izrāpsies, nopurināsies un Tev pavērsies negaidīti apvāršņi. Zināšanu pārpilnība vēl nevienu nav nogalinājusi. Un prasmes dod drosmi, atraisa rokas un garu un piešķir brīvību realizēt ikvienu sapni, brīvību- tik ilgoto un mazliet bīstamo, jo rāmīši dod ierasto drošības sajūtu. Bet uzvarēs- bezbailīgie un pamanīs – drošos, un tikai dzīvojot pa īstam, dzīve nepaies garām.

 

Izstādes kuratori – skolotāji Vita Jurjāne un Vladislavs Rubulis